Mierzenie temperatury ciała pod pachą

Medycyna » Mierzenie temperatury ciała pod pachą

Mierzenie temperatury ciała pod pachą jest niewygodne, bo zajmuje stosunkowo dużo czasu (10— 15 minut) i jest mniej ścisłe. Mimo to ten sposób mierzenia temperatury ciała przyjął się u dzieci w wieku szkolnym. Temperaturę dziecka mierzy się 2 razy dziennie — między godziną 7 — 8 i 17 — 18. Pomiary ranne są niższe od wieczornych — u niemowlęcia w pierwszym półroczu o ± 0,4 — 0,5 stopnia, a w drugim o ± 0,6, później różnica wynosi do jednego stopnia. Ciepłota ciała niemowlęcia może się więc wahać — przykładowo — w granicach 36,8 — 37,3°, 36,7 — 37,2°, 36,7 — 37,3°.

Gdy mierzymy temperaturę ciała pod pachą, termometr należy umieścić głęboko w szczycie pachy, a w czasie pomiaru dopilnować, aby był dobrze przyciśnięty ręką do klatki piersiowej. Czas pomiaru trwa 10— 15 minut. U zdrowego dziecka powyżej roku ranna i wieczorna temperatura nie powinna przekraczać 37°.

Dla rozpoznania ciężkiego ogólnego stanu dziecka mają znaczenie tylko bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury ciała. Bardzo niskie przeważnie są wyrazem stanów zapaściowych. Bardzo wysokie (41°, 42°) stwarzają pewne niebezpieczeństwo dla dziecka. Z nich najczęstsze to groźba alkalemii i udaru cieplnego. Badanie ciepłoty ciała byłoby zakończeniem ogólnego badania dziecka, które otwiera drogę do bardziej szczegółowego, jakim jest badanie poszczególnych narządów i układów. W tym miejscu warto przypomnieć tylko kilka zasad, które należy przestrzegać, aby nie zakażać i zapewnić sobie dobry wynik dalszego badania. Oto naj- główniejsze z nich:

Przy badaniu dziecka obowiązuje lekarza zasada czystych rąk. Chodzi tu z jednej strony o względy natury merytorycznej, z drugiej o przestrzeganie zasad pedagogiki sanitarnej. Dlatego, gdy badanie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, lekarz myje ręce w obecności matki. Ręce badającego powinny być ciepłe. Dzięki temu badanie staje się dla dziecka mniej przykre, a dla badającego bardziej efektywne. Na przykład palpacyjne zbadanie brzucha zimnymi rękami jest prawie niemożliwe.