Okres szkolny

Medycyna » Okres szkolny

Okres szkolny (7—14 lat) charakteryzuje się tym, że czynności fizjologiczne poszczególnych narządów są już prawie takie same, jak u osobników dóro- słych. W wieku tym może występować krótkowzroczność w następstwie wzrostu gałki ocznej w kierunku przednio-tylnym przy mniejszej jej elastyczności. Od 7 roku życia pojawiają się według pewnej kolejności zęby stałe.

W okresie tym występuje dojrzewanie płciowe, rozpoczynające się około 11—12 roku życia u dziewcząt i około 12-—14 roku życia u chłopców i trwa przeciętnie 5 lat. Pierwszym objawem rozpoczynającego się dojrzewania płciowego jest nagły skok wzrostu linijnego. Równocześnie ulegają zmianie proporcje ciała i wygląd zewnętrzny, nadając odmienną sylwetkę chłopcom i dziewczętom (ryc. 14).

U chłopców zmienia się kształt czaszki w następstwie rozwoju szczęk i rozrostu łuków brwiowych, wydłużenia nosa, głębszego osadzenia gałek ocznych. Szyja wydłuża się. Wzrost krtani objawia się charakterystycznym „jabłkiem Adama", a wydłużenie strun głosowych powoduje przejściową zmianę głosu. Pas barkowy ulega silnemu rozrostowi. Pojawia się owłosienie łonowe, na twarzy, pod pachami, na tułowiu, następuje wzrost worka mosznowego, jąder, prącia oraz występują polucje (między 11 — 17 rokiem życia, przeważnie około 15 roku życia). Szybki wzrost kończyn w stosunku do tułowia powoduje charakterystyczną niezgrabność ruchów.

U dziewcząt następuje silny rozwój pasa miednicy z odkładaniem się tkanki tłuszczowej na wzgórku łonowym i pod pachami. Rozwijają się wargi sromowe i rozpoczyna się miesiączkowanie (między 11 a 13 rokiem życia). Stopniowy rozwój piersi rozpoczyna się od powiększenia brodawki, następnie powiększenia piersi, potem odgraniczenia brodawki od piersi, aż do wykształcenia piersi.

Zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt występują zmiany na skórze twarzy — trądzik w następstwie nadmiernej czynności gruczołów łojowych. Płuca, serce oraz duże naczynia nie nadążają za ogólnym rozwojem, co jest przyczyną fizjologicznie mniejszej sprawności tych narządów. Późniejsze występowanie dojrzewania płciowego u chłopców w stosunku do dziewcząt jest przyczyną późniejszego zarośnięcia nasad kości długich i wyższego wzrostu w wieku dojrzałym.